Způsoby, jak můžete efektivně ušetřit v domácnosti

Způsoby, jak můžete efektivně ušetřit v domácnosti

Sdílejte
Způsoby, jak můžete efektivně ušetřit v domácnosti

Jak ušetřit v domácnosti

Snažíte se stále co nejvíce ušetřit, ale nedaří se Vám to? Připadá Vám, že částky, které vydáte za faktury na plyn, vodu či elektřinu příliš napínají Váš rodinný rozpočet? Pak zkuste efektivnější způsob šetření, který si dnes přiblížíme.

Správné zacházení s chladničkou

Základem je vybrat správné místo, kam jí postavit. Nikdy by neměla stát u zdrojů tepla, jako topení či sporák. Chladnější místo zajistí, že nebude tolik chladit, čímž spotřebuje méně energie. Zvolte optimální teplotu, což je -18°C v mrazáku a +5°C v chladící části. Pokud snížíte teplotu na +3, zvýší se spotřeba až o 15%. Nezapomínejte také podle potřeby odmrazit mrazák. Některé spotřebiče jsou vybavený automatickým odmrazováním, ale pokud ne, je to na Vás. Než dáte potraviny do chladničky, řádně je uzavřete do neprodyšného obalu, čímž se vyhnete zvýšené tvorbě námrazy. Také vždy vyčkejte, až jídlo vystydne předtím, než ho uložíte (mělo by mít pokojovou teplotu).

Vařte úsporně

Bez tepelné úpravy potravin se rozhodně neobejdete, přesto můžete i při této činnosti ušetřit. Nejvíce uspoříte s indukční deskou. Nemusíte se však bát ani plynových a elektrických sporáků. Přizpůsobte velikost nádobí plotýnce, tzn. velká plotýnka = velký hrnec, malá = malý hrnec. Když použijete menší hrnec, než je plotýnka, zvyšujete tak spotřebu o 30%. Nezapomínejte také na pokličku, jinak si při vaření bez ní zvýšíte spotřebu až o 50%. Naučte se třeba používat tlakový hrnec, uspoří Vám spoustu času při přípravě jídla. Při vaření v páře můžete uvařit vše najednou, takže ušetříte nejen energii, ale také svůj čas. Pořiďte si nádobí, které je kvalitní a lépe vede teplo, skvělou volbou je třeba nerez ocel. Voda se Vám uvaří dříve, pokud si jí předvaříte v rychlovarné konvici, je to lepší, než na sporáku ohřívat hrnec plný studené vody.

Naučte se prát

Kupujete-li novou pračku, sáhněte po třídě A+++, což je v současnosti to nejlepší na trhu. Dnes je už pravidlem, že má pračka menší spotřebu vody, ale vypere více prádla, a to až 9 kg, díky tomu nemusíte prát tak často. Ušetřete tím, že pračku zapnete, až když jí dostatečně naplníte (nejlépe úplně). Naučte se používat různé ekonomické programy. Vždy kupujte jen kvalitní prostředky na praní, stejně jako aviváž, protože díky tomu můžete prát na nižší stupeň, což značně sníží spotřebu pračky, často až o 25%. Bohatě postačí, když jí nastavíte na 40°C. Nepředpírejte, je to zbytečné a ubírá to energii navíc. Dodržujte správné dávkování pracího prostředku, dnes jsou moderní gelové kapsle. Jestli používáte sušičku, je lepší sušit méně prádla, které bude správně odstředěné, aby se zbytečně neprodlužovala doba sušení.

Spotřeba vody

Vodu potřebujeme každý den, na nádobí, na vaření, na koupání atd. Přesto i zde nemusíte zbytečně plýtvat. Místo klasického koupání a napouštění vany, zvolte sprchování, spotřeba vody se sníží téměř o 60%. Když si čistíte zuby či se holíte, nenechávejte u toho zbytečně puštěnou vodu, k tomu Vám pomůže páková baterie, kterou zapnete na stejné teplotě, jako když jste jí vypínali. Tím se uspoří téměř 30% energie, kterou běžně vynaložíte, než nastavíte správnou teplotu vody. Neumývejte nádobí pod tekoucí vodou, lépe uděláte, když si napustíte dřez. Investujte do spořičů vody, tzv. perlátorů, které instalujete na kohoutky do umyvadla v kuchyni a také v koupelně. Nezapomeňte také na úsporné baterie, zejména na sprchu.

Posviťte si na topení

Investujte do nového plynového kotle, který Vám může ušetřit až 30%. Nezapomínejte také na pravidelné čištění a seřízení, neboť správná údržba prodlouží jeho životnost. U radiátorů je dobré instalovat termoregulační ventily, které se dají nastavit na úspornější režim, který využijete zejména, když nejste doma. S těmito ventily se dá ušetřit zhruba 20% nákladů na topení. Nikdy nezakrývejte radiátor závěsem, neboť snížíte jeho výhřevnost až o 10%. Naopak přizpůsobte závěsy tak, aby zakrývaly okna (poslouží jako izolace) a byly pokud možno délkou nad topení. Zajistěte kolem topení dostatek prostoru, aby mohl teplý vzduch správně proudit. Dbejte na to, aby byla dobře utěsněná okna, stejně jako je nutné zamezit úniku tepla tam, kde vede potrubí a rozvody.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ