Vysoký tlak

Vysoký tlak

Sdílejte
Vysoký tlak

Co je vysoký tlak?

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak, je jednou z nejčastějších kardiovaskulárních chorob. S velkou pravděpodobností ho většina z nás nepozná. Vysoký krevní tlak se obvykle nijak neprojeví. Ve skutečnosti ho má mnoho lidí po dlouhá léta a vůbec o tom neví. Proto je tak nebezpečný. Jediná možnost jak ho zjistit, je nechat si krevní tlak změřit.

Srdce bije v klidových podmínkách přibližně 60 až 80 krát za minutu. Krevní tlak stoupá při kontrakci srdečního svalu a klesá v klidové fázi – když relaxujete – mezi dvěma údery. Tlak krve se mění z minuty na minutu se změnami polohy těla, při cvičení, spánku, při změně počasí, při stresu a podobně.

Za normální (optimální) krevní tlak se považují hodnoty nižší než 120/80 mm Hg. Tlak krve mezi 120-139 / 80-89 se považuje za tzv. „Prehypertenze“. Pokud jste dospělý a váš krevní tlak je 140/90 mm Hg nebo vyšší, máte vysoký krevní tlak. Pokud máte cukrovku nebo nemocné ledviny, lékař se bude snažit upravit váš krevní tlak na hranici pod 130/80 mm Hg. Pokud váš krevní tlak vystoupí nad tuto hranici a tam se ustálí, znamená to, že máte vysoký krevní tlak.

Co způsobuje vysoký tlak?

Až 90 – 95 procent případů vysokého krevního tlaku nemá známou příčinu. Některé faktory zvyšují pravděpodobnost, že se tato nemoc rozvine. Patří k nim:

  • obezita (hodnota BMI vyšší než 30 nebo vyšší)
  • nadměrné solení
  • alkohol (zejména nadměrné nebo časté pití alkoholu)
  • nedostatek tělesného cvičení
  • stres

Některé rizikové faktory vzniku hypertenze nelze ovlivnit:

  • Dědičnost – výskyt vysokého krevního tlaku je bývá přítomen u členů celých rodin. Pokud ho mají vaši rodiče, nebo jiní blízcí pokrevní příbuzní, je velmi pravděpodobné, že ho budete mít také.
  • Věk – obecně platí, že ve vyšším věku předpoklady na rozvoj vysokého krevního tlaku narůstají. Toto onemocnění postihuje nejčastěji lidi nad 35 let. U mužů je kritické období zejména mezi 35. až 50. rokem života. Ženy jsou vysokým krevním tlakem ohroženy více po menopauze.

Léčba vysokého krevního tlaku

Někteří lidé potřebují na úpravu vysokého krevního tlaku léky. Na jeho léčbu existuje množství preparátů. Některé působí na vylučování škodlivin a solí z organismu. Další rozšiřují zúžené cévy. Jiné působí preventivně proti zužování cév.

Většina léků na vysoký krevní tlak je zároveň podmíněna snížením tělesné hmotnosti, nasazením diety, pravidelné fyzické aktivity a samotné léčby.

Samozřejmě musíte být pod dohledem odborníka. K tomu všemu si můžete pomoci i sami a to že přestanete kouřit (popřípadě alespoň omezíte kouření), omezíte množství solí a tuků nebo přidáte do svého jídelníčku více zeleniny a ovoce.

www.prozdravi.cz/krevni-tlak

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ