Strava pro ženy po padesátce – jak by měla vypadat?

Strava pro ženy po padesátce – jak by měla vypadat?

Sdílejte
Strava pro ženy po padesátce – jak by měla vypadat

Strava pro ženy po padesátce – jak by měla vypadat?

Pro každou ženu, která překročí padesátku, je vedle pravidelných fyzických aktivit (běh, procházky, jízda na kole a podobně), které zaručí dostatek pohybu, nejdůležitější především pestrá, kvalitní, na vitamíny, minerály a další důležité živiny bohatá strava. Jen plnohodnotný a vyvážený jídelníček zajistí, aby se cítila zdravě, plná síly, měla sebevědomí a mohla se snadněji vyrovnat s obdobím menopauzy. Pomůže jí to nejen po stránce fyzické, ale i psychické, neboť správná hladina potřebných látek v těle, zajistí zdravé tělo i mysl.

Hormony

Stabilní hladina ženských hormonů je velmi důležitá, pro její udržení v těch správných hodnotách vsaďte na fytohormony, jež jsou bohatě zastoupeny sóje či tofu. Stačí, když klasické kravské mléko zaměníte za mléko sójové a máte dostatečný přísun. Dalším zdrojem těchto hormonů jsou mořské řasy, kde je opravdu vysoký obsah a rozhodně byste je měla zařadit do svého jídelníčku, do salátů, různých polévek, koktejlů či formou sushi.

Pokud je žena v období klimakteria, není pro ni nic lepšího než když si rozmixuje lněné semínko, stačí přidat každý den do obilné kaše nebo do kompotu. Můžete je přidat klidně i do bílého jogurtu. Dalším důležitým doplňkem stravy jsou esenciální mastné kyseliny, které prospívají srdci, cévám a nervové soustavě. Ryby jsou pro ženu v tomto věku důležité, neboť právě problémy se srdcem jsou u žen po 45. roce nejběžnějším problémem, který často končí smrtí. Proto konzumujte mastné ryby, jak to půjde, dejte si lososa, makrelu, tuňáka či sardinky. Dobré je také při vaření používat sezamový nebo řepkový olej a každý den si dávat ořechy.

Důležité vitaminy

 • Vitamin A – je potřebný pro správný vývoj buněk v kostech, pro dobrý zrak a zároveň má silné antioxidační účinky.
 • Vitaminy B – působí proti podráždění, depresím a problémům s pamětí. Dobrý zdrojem těchto vitaminů jsou luštěniny, rýže a celozrnné pečivo.
 • Vitamin C – nejdůležitější vitamin pro imunitu, také pro svěží pleť bez vrásek.
 • Vitamin D – nepostradatelný pro přesun vápníku z trávicího ústrojí ke kostem a jeho zabudování do nich, najdete ho v rybách a také ve slunečních paprscích. Nejvíce ho můžeme načerpat v létě, stačí každý den 15 – 20 minut na slunci.
 • Vitamin D – stejně jako vitaminy skupiny B pomáhá na podrážděnost, deprese, problémy s pamětí. Vysoký obsah mají semena, ořechy a oleje rostlinného původu.


Prevence řídnutí kostí

V tomto věku jsou ženy nejvíce ohroženy osteoporózou. Nejdůležitějším pomocníkem v boji proti řídkým kostem je vápník. Ke správnému absorbování vápníku, potřebují kosti enzymy. Enzymy zase potřebují hořčík, proto musí Vaše strava obsahovat vedle vápníku i další důležité minerály, včetně hořčíku (další je např. chrom, který zároveň pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi, když má žena neustále chuť na sladké).

Zdroje vápníku

 • Tofu – spousta lidí se mu vyhýbá, většinou ho můžete najít na jídelníčku vegetariánů, jelikož je bohatý na bílkoviny. Vedle toho je však bohatým zdrojem právě vápníku.
 • Mandle – jsou často oblíbenější než ořechy. Obsahují potřebný vápník, bílkoviny (zhruba 12% naší denní potřeby) a vitamin E.
 • Bílé fazole – řadí se mezi nejlepší nutriční zdroje draslíku, vedle toho jsou nadupané železem, bílkovinami, vlákninou a samozřejmě vápníkem.
 • Brokolice – má dvojnásobný obsah vitaminu C, než leckteré ovoce a je cenným zdrojem vápníku.
 • Kapusta – tato báječná a chutná zelenina je vynikajícím zdrojem vitaminů A, B, C, E a K, dále hořčíku, železa a sodíku. Navíc obsahuje 25% z denní dávky vápníku, které naše tělo potřebuje.
 • Sardinky – další z důležitých zdrojů vápníku. Vedle toho jsou bohaté na vitamin B12, který je nepostradatelný pro správnou funkci nervové soustavy, a vitamin D, důležitý pro zdraví našich kostí.

Hlavně nepřibírat

Zejména v období menopauzy je pro ženu důležité, aby si hlídala svojí váhu a nezačala nabírat na váze. K redukci váhy a potřebné detoxikaci organismu nejvíce poslouží vláknina. Působí také jako prevence cévních chorob, je důležitou potravou pro střevní mikroflóru. Nejvíce je zastoupena v ovesných vločkách, luštěninách, zelenině, celozrnných obilninách a ovoci. Vlákninu také obsahují ořechy. V lékárně můžete také koupit Psyllium Dr. Popova, což je rozpustná vláknina, psyllium v tabletkách či různé výrobky s obsahem psyllia. Báječným potravinovým doplňkem, který je bohatý na vlákninu, je Chlorella, což je sladkovodní řasa.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ