Prostata a její příznaky

Prostata a její příznaky

Sdílejte
Prostata

Prostata a její příznaky zvětšení

Prostata je pohlavní žlázou, jež je vyvinuta pouze u mužů. Říká se jí také žláza předstojná. Jejím úkolem je produkce sekretu, jež slouží k zahuštění ejakulátu, je plný důležitých látek, zvyšující pravděpodobnost oplodnění.

Většina mužů by možná ani nevěděla, že nějakou takovou žlázu vůbec má, dokud se u nich neukážou počáteční příznaky problémů s tímto orgánem, tzv. zvětšení prostaty.

Charakteristika zvětšení

Je to onemocnění, které se projevuje problémy při močení. To je v tomto případě velice obtížný, namáhavý, dlouhotrvající proces s minimálním proudem moči, v horším případě jen ukapávající, vyvolávající pocit stále plného močového měchýře, jež nutí ke stále častějšímu běhání na toaletu, bez ohledu na to, kde se zrovna nemocný nachází.

Příznaky

 • přerušovaný proud moči
 • neschopnost rychlého vymočení
 • neustálý pocit plného močového měchýře
 • časté nucení na močení (ve dne i v noci)
 • problémy s udržením moči
 • malé množství moči při vyprazdňování (močení)

Většinou jsou rizikovou skupinou muži v kategorii 50 a více, ovšem zhruba ve 13 – 14% případů mívají počáteční příznaky i muži ve věku 40 – 49 let. Po překročení věkové hranice 70 let, už nemocí trpí zhruba 90% mužů, neznamená to však, že se u všech projevuje naplno, to se děje jen asi u 30% z nich.

Příčiny vzniku

Již v úvodu jsem zmínila tvorbu sekretu. Jeho tvorbu ovlivňuje mužský hormon testosteron, lépe řečeno dihydrotestosteron, což je více účinná forma testosteronu. DHT má vliv na počet žlázek a stará se o řízení jejich sekrece.

Při zvětšení prostaty se zvyšuje její citlivost na DHT, díky vyšší tvorbě estrogenů, která se zvětšuje s přibývajícím věkem, což může vyústit až k zúžení močové trubice a ztížené schopnosti muže se vymočit. V takových případech bývá většinou zavedena močová cévka močovým měchýřem do močové trubice, která se protáhne až pod zvětšenou prostatu, jenž močový měchýř přimáčkla a s její pomocí se odvede nahromaděná moč, popřípadě moč s krví z těla do urologického sáčku, kterým je cévka zakončena. Cévka zůstává zavedena dle potřeby několik dní, popřípadě i týdnů. To už pak záleží na urologovi.

Rizikové faktory

 • diabetes mellitus
 • věk (čím vyšší, tím hůře)
 • vyšší produkce testosteronu
 • genetické dispozice (dědičnost)
 • obezita
 • arteriální hypertenze
 • nezdravý životní styl i stravování

Prevence

 • žádný stres
 • zdravý, pravidelný a hlavně pestrý jídelníček
 • dostatek spánku a odpočinku
 • nekouřit
 • dostatečně se hýbat (cvičení, procházky, jízda na kole atd., prostě co Vám zdraví dovolí)

Prostata a její léčba

Pokud Vás toto onemocnění dostihne, v první řadě je nutné navštívit specialistu, tedy urologa, který s Vámi probere Vaše obtíže, vyplníte dotazník a domluvíte se na dalších postupech léčby.

Rozlišují se dva druhy léčby – léková a operativní. Většina lékařů dnes sahá raději po lékovém druhu léčby, neboť jsou již vyvinuty medikamenty, které působí přímo a jen na prostatu. Přestože se operativní léčba stále řadí mezi ty nejvíc účinné, při včasném odhalení problému a zahájení lékové léčby, není nakonec operace ve většině případů nutná. Nehledě na to, že se spousta lidí bojí negativních dopadů chirurgického zákroku.

Léková léčba

V první řadě se používají tzv. inhibitory 5 alfa reduktázy, což je enzym podporující přeměnu testosteronu na DHT, které je zhruba desetkrát účinnější než testosteron, postup nemoci se díky tomu začne zpomalovat a prostata se díky tomu postupně začíná zmenšovat.

Dalšími v řadě jsou alfa blokátory, jež mají vliv na svalovinu močového měchýře, uvolňují ji, čímž začne snadněji odcházet moč a nebude zůstávat v měchýři. Tyto léky účinkují dost rychle, což má na léčbu pozitivní vliv již během 1 – 2 týdnů.

Vzhledem k tomu, že je možné tyto léky bez problémů kombinovat, může tak léčba nejen docílit zmenšení prostaty, ale zároveň pomáhá vyprázdnění močového měchýře, čímž se pacientovi značně uleví.

www.prozdravi.cz/prostata

Operativní léčba

Co se chirurgických zákroků týká, záleží vždy na urologovi, jaký způsob zvolí, kdy se rozhodne pacienta operovat místo léků, zvolí tu metodu, která nebude pro pacienta rizikem a nejvíce mu pomůže.

Vedle klasické operace přes břišní stěnu, se také provádí TURP, což je transuretrální resekce prostaty, kdy je do ní zaveden nástroj, jímž se část prostaty, která brání volnému průtoku moči, odstraní. Zákrok je proveden za podání epidurální či celkové anestezie, záleží na typu výkonu. Pacient tak ani tak nic necítí.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ