Město nebo vesnice? Obojí má klady i zápory

Město nebo vesnice? Obojí má klady i zápory

Sdílejte
Město nebo vesnice?

Vlastní bydlení je jedním z nejčastějších snů každého z nás. Pokud si ho chcete splnit a postavit se na vlastní nohy, je téměř nezbytné, abyste se rozmysleli, zda chcete bydlet ve městě, nebo na vesnici. Obě možnosti mají své plusy, ale i mínusy. Pokud váháte, podívejte se společně s námi na soupis hlavních otázek, které je vhodné si před konkrétní volbou položit.

Občanská vybavenost

První, co je určitě třeba zmínit, je občanská vybavenost. Do tohoto segmentu patří v podstatě vše, co můžete během svého života potřebovat. Je jasné, že v rámci tohoto porovnání jasně dominují města, protože na vesnicích je daných možností skutečně minimum. Když už máte štěstí, je zde k dispozici:

  • Obecní škola a školka
  • Pošta
  • Hospoda

Více toho v mnohých obcích skutečně nečekejte. V takovém případě je jasné, že jak vy sami, tak i vaše děti budou dříve nebo později cestovat. A to hlavně na různé kroužky a na volnočasové aktivity, k lékaři, nebo na vyšší stupně školní docházky. Cestovat ale budete muset i vy jako dospělí, pokud budete chtít navštívit třeba kvalitnější restauraci, pokud budete chtít jít do divadla nebo do kina, či budete hledat další možnosti využití volného času, čehož má vesnice zkrátka a jednoduše skutečné minimum.

Klid

Zde musíme přihrát body na stranu vesnic, jelikož pokud vám jde o klid spojený s bydlením, rozhodne nelze šlápnout vedle. Co primárně vás může potěšit, to je absence jakékoliv velké dopravy, a to ať už se jedná o osobní auta nebo kamiony, či se jedná o dopravu veřejnou. Pokud přímo nejde o vesnici, kterou protíná hlavní silnice, můžete si být jisti dokonalým klidem, který je pro ty, kteří ho vyhledávají, jasnou volbou. Něco podobného vám město nikdy nedá, jelikož ruch je zde stále značný. Řešením mohou být jeho periferie a vznikající satelitní městečka, které už se ale spíše stávají vesnicemi a nelze je zařadit do oblasti městského bydlení.

Nabídka nemovitostí

Máte rádi na výběr? Potom zamiřte do města. Zde je nabídka nemovitostí skutečně velmi bohatá a vybere si z ní každý. A to s ohledem na požadavky, mezi které se může řadit:

  • Byt nebo dům
  • Starší objekt nebo developerský projekt
  • Velikost nemovitosti

Ve městech je zkrátka nabídka opravdu velká a není problém zde najít přesně to, co hledáte. A jak je to na vesnicích? Většinou tak, že nabídka nemovitostí není nijak velká. Zbývá tak jenom čekat, že se uvolní některý ze starších domů, a ten následně koupit a pochopitelně zrekonstruovat. Nic pro toho, kdo chce bydlet hned. Druhým řešením může být ještě sledování územního plánu, a zjištění, zda nedojde k prodávání stavebních parcel. Toto je ale běh na dlouhou trať, často spojený s výhledem až na několik let.

Čistota prostředí

Ano, je to vesnice, na které je prostředí k životu mnohem čistší. Lehce to souvisí už s výše zmíněnou dopravou, která zde téměř není. A to pochopitelně znamená i minimum výfukových plynů. Také nezapomínejme na to, že malé obce většinou nejsou nijak zajímavou lokalitou pro stavbu továren, které naopak vznikají právě blízko měst, kde se postupně tvoří velké průmyslové zóny. A vše z komínů může jít právě směrem na město.

V souvislosti s vesnicí jí hraje do karet také poloha. Obvykle poblíž polí a lesů, což k čistotě prostředí výrazně přispívá. Kdo má například dýchací obtíže, nebo chce svým dětem zajistit nejlepší vzduch k životu, ten by měl své kroky směřovat právě do vesnic.

Dopravní obslužnost

Mít možnost dostat se jednoduše z bodu A do bodu B je pro mnoho lidí jasnou prioritou. Ne všude je ale toto zaručeno. Proto v oblasti dopravní obslužnosti jasně dominují města. Proč? Většinou mají propracovaný systém MHD, díky kterému se lze rychle, levně a v některých případech i celkem pohodlně dostat vždy tam, kam je potřeba. Jak ve dne, tak i noci. Dále mohou posloužit i vozy taxislužby, které nejsou ve větších, tedy primárně krajských městech rozhodně nic neobvyklého. A život na vesnici? Několik autobusů zde jezdí, stejně jako můžete mít štěstí i na vlakovou zastávku. Jízdní řády tedy nemusí zase až tak úplně vyhovovat. A tak kdo nemá řidičský průkaz a vlastní automobil, ten má problém

Bezpečnost

Nejenom, že je ve městech větší anonymita. Je zde také obecně větší kriminalita. Pokud jde o celkovou bezpečnost vás, a vaší rodiny, je lepší vesnice. Jak proto, že se zde s mnoha lidmi znáte a cokoliv nestandardního je zpozorováno, tak samozřejmě i proto, že většina zlodějů a jiných pachatelů trestných činů využívá právě anonymity města, kde je větší pravděpodobnost, že se na ně nepřijde. Bezpečný život je tedy spojován spíše s vesnicí. Na druhou stranu ale připomeňme, že ani ve městech není důvod mít obavy. Stačí zvolit dobrou čtvrť a rezidenční bydlení, které na bezpečí obyvatel dokáže myslet. Někde jsou samozřejmostí kamerové systémy, vjezdové brány, nebo například i nonstop přítomná bezpečnostní služba, na kterou se lze kdykoliv obrátit.

Cena

Kde vás vyjde bydlení výhodněji? Ano, je to v menších obcích. Ve větších městech jsou jak nájmy, tak i ceny nemovitostí podstatně větší. Na druhou stranu nezapomínejme také na možnosti lepších výdělků nebo šetření nákladů při cestách do práce. Při koupi nemovitosti tedy ve městě dáte více, ale z dlouhodobého hlediska se vám vynaložené náklady mohou vrátit. Abychom byli spravedliví, je třeba říci, že porovnání tohoto aspektu je nerozhodně. Záleží jenom na tom, zda hledíte na aktuální kupní cenu, nebo na veškeré další náklady, které budou s vaším životem na určitém místě souviset.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ