Led žárovky, jak vybrat?

Led žárovky, jak vybrat?

Sdílejte
Led žárovky

Led žárovky, jak vybrat?

Pokud je pro Vás problematika led žárovek nová, a nejste si jisti, podle čeho vybírat, s námi se nemusíte bát. Níže se dočtete jak správně vybrat led žárovku, které údaje jsou pro výběr podstatné.

U každé žárovky uvádíme technickou specifikaci s údaji, které Vám pomohou vybrat tu správnou žárovku právě pro Váš konkrétní účel. Stačí kliknout na obrázek nebo název žárovky, srolovat níže a po pravé straně si zkontrolovat tyto parametry:

Závit/patice

Tento údaj je velmi důležitý, jde o to, aby se shodoval s Vaším svítidlem. E27 je klasický velký závit, E14 je klasický malý závit, tzv. miňonky, GU10 je patice pro bodovky, G9 je patice používaná v novějších svítidlech, MR16 a G4 jsou patice většinou uzpůsobené na 12V napětí. Pokud si závitem nebo paticí nejste jistí, stačí se podívat na stávající žárovku, kterou chcete nahradit, bude to tam s nejvyšší pravděpodobností napsané.

V naše internetovém obchodě najdete led žárovky přehledně seřazené právě podle závitu/patice.

Barva světla

Teplá bílá – nažloutlá barva světla, která se blíží světlu běžné žárovky – použití většinou v domácnostech. Poslední dobou je tendence u led žárovek používat světlo o trochu bělejší než vyloženě žluté světlo jako u běžných žárovek. Jde o to, že příliš žlutá barva není dobrá pro oči.

Neutrální bílá – barva světla, která se blíží přírodnímu dennímu světlu.

Studená bílá – barva světla, která se blíží světlu zářivky – použití většinou v kancelářích a komerčních prostorech. Při tomto světle se méně unaví oči, než při teplé barvě. Je proto vhodné je použít i v místnostech, kde se dlouhodobě pracuje s počítačem.

Barva světla se udává v Kelvinech, čím nižší číslo, tím teplejší, čím vyšší číslo, tím studenější.

Typ diod

Tato informace není pro výběr led žárovky podstatná, označuje druh diody, u SMD číslo znamená rozměr použité diody v desetinách milimetru, a dále výkonnost jednotlivých diod.

Počet diod

Udává počet diod v dané led žárovce. Ale pozor, jednoduchá matematika čím více diod, tím více světla, neplatí. 27 SMD diod o rozměru 5050 může svítit víd než 80 SMD diod o rozměru 3528. A v některých případech bude 60 SMD 3528 svítit víc než 80 SMD 3528, pokud bude oněch 60 vysoce svítivých (highbrightness) zatímco těch 80 standard. Nemluvě o typu diod, 6 power led diod bude pravděpodobně svítit více než 30 SMD 5050. Takže, na počtu diod nezáleží, rozhodujícím ukazatelem svítivosti dané led žárovky je veličina světelný tok (níže), podle kterého se přepočítává ekvivalent k běžné žárovce (ještě níž).

Napájení

Důležitý údaj, který nezapomeňte zkontrolovat – většina led žárovek je určena na 220V, ale jsou i led žárovky určené pro napětí 12V!

Výkon

Udává spotřebu led žárovky ve Wattech. Spotřeba led žárovek je většinou o 80% a více nižší, než spotřeba běžných žárovek. Jednoduchý odhad čím víc Wattů, tím víc svítí, nemusí platit. Je klidně možné najít půl roku starou led žárovku se spotřebou 5W, která svítí méně než nová 4W. Led technologie se dynamicky vyvíjí, vývoj jde dopředu především v oblasti zvyšování svítivosti.

Rozměry

Rozměrům led žárovek věnujte pozornost, například u některých led bodovek je tělo o něco delší než u klasických halogenových bodovek.

Životnost

Výrazně vyšší než u běžných žárovek

Rozptyl světla

Tento údaj je poměrně důležitý. Úhly do 120 stupňů jsou poměrně výrazně směrové, takže když si například koupíte led bodovku s rozptylem 45°, bude svítit jako reflektor na určité místo, bude tedy vhodná k osvětlení konkrétního předmětu, ale nerozptýlí světlo po celé místnosti. Bodovka s úhlem svitu 120° bude ideální do lampičky nebo podhledů, ale rozhodně ne do lustru, ve kterém jsou žárovky zašroubovány směrem nahoru, protože by Vám osvítila jen strop zatímco pod lustrem bude tma. Na druhé straně pokud dáte led žárovku s rozptylem světla 270° do lampičky, větší část světla emitovaného touto žárovkou bude svítit do stínítka, a jen menší část bude směřována ven z lampy.

Světelný tok žárovky

Velmi důležitý údaj, který udává jak moc ta která žárovka vlastně svítí. Čím více lumenů, tím větší svítivost. Pro určitou představu zde uvádíme tabulku publikovanou EU pro oficiální přepočet svítivosti mezi běžnými žárovkami a ledkami:

Klasické žárovky s kovovými vlákny Led žárovky

15 W 90 lm

25 W 200 lm

40 W 400 lm

60 W 700 lm

75 W 900 lm

100 W 1300 lm

(zdrojem těchto údajů je web Evropské Unie)

Tuto tabulku používáme k vytvoření nejdůležitejšího ukazatele – ekvivalent běžné žárovky, který Vám řekne, jako jak silná běžná žárovka svítí naše ledka.

Třída voděodolnosti

Není zásadním údajem, čím vyšší číslo, tím vyšší stupeň voděodolnosti. Do koupelen je vhodné používat led žárovky se stupněm ochrany IP44 a vyšším.

Ekvivalent běžné žárovky

Velmi důležitý ukazatel, který srovnává svítivost led žárovky s běžnou žárovkou. Chcete-li tedy nahradit běžnou žárovku ledkou, a jste spokojeni s tím, jak ta běžná svítila, vyberte si led žárovku, která má tento parametr odpovídající výkonu té běžné žárovky. Tento ukazatel je poměrně často nadhodnocován konkurencí, některé weby prodávají bludičky, o kterých tvrdí, že svítí jako 60W žárovka. Někdo neuvádí světelný tok led žárovky, a někdo je Vám schopen tvrdit, že 300lm svítí jako 40W běžná žárovka. Nenechte se napálit! Při přepočtu je nutné postupovat podle tabulky z kapitoly Světelný tok žárovky.

V našem internetovém obchodě najdete led žárovky přehledně seřazené právě podle svítivosti, resp. ekvivalentu k běžným žárovkám.

Index podání barev (CRI)

Jedná se o ukazatel, který měří realitu podání barev ve světelném spektru daného světelného zdroje, oproti Slunci. Vyjadřuje se v hodnotách 0-100 Ra, s tím, že 0 Raznamená, že nejsou vidět žádné barvy, zatímco 100 Ra má sluneční světlo. Různé levné led žárovky mají okolo 70 Ra, což je trochu málo. Obecně je akceptovatelné 80 Ra a vyšší. Např. 80 Ra má běžná klasická zářivka. Chcete-li se o CRI dozvědět více, doporučujeme se podívat článek na Wikipedii.

Stmívatelnost led žárovek

Led žárovky nejsou ze své podstaty stmívatelné, chcete-li je používat se stmívačem, je nutné koupit speciální stmívatelné led žárovky. To platí pro led žárovky pracující s napětím 220V. Na led žárovky 12V (patice MR16/GU5.3 a G4), led pásky, led moduly a led osvětlení 12V bez problému fungují námi dodávané stmívače.

Problémy s led žárovkami

Led žárovky jsou bezesporu ideálním svícením v domácnostech i firmách – mají minimální spotřebu, obrovskou výdrž, vysokou efektivitu, protože místo aby topily, tak svítí, a oproti dalším druhům osvětlení představují při likvidaci minimální ekologickou zátěž. Nicméně, abychom jednali fér, je třeba upozornit na některé problémy.

Ty mohou nastat zejména pokud led žárovky použijete do svítidel, které mají více vypínačů. Typickým příkladem je třeba osvětlení na chodbách bytových domů, kde je na každém patře vypínač, ovládající všechna světla. V případě takového zapojení se stává, že při vypnutí světla led žárovky buď problikávají nebo velmi mírně svítí – žhnou. Ledce to nijak nevadí, ani to nic nestojí – v okruhu je minimální zbytkový proud, který dokáže citlivou ledku mírně rozsvítit nebo občas probliknout, ale tento proud je pod hranicí měřitelnosti, netočí hodinami. Řešení problému je poměrně jednoduché – stačí do jednoho svítidla v systému dát jednu běžnou nebo úspornou žárovku. Ta zajistí potřebný odpor, zbytkový proud dále systémem neprotéká, a žhnutí či problikávání ustane. Samozřejmě to lze řešit i zapojením elektrického odporu do sestavy, ale na to už je potřeba odborník.

Obdobný problém, se stejným řešením, nastává v případě, že máte světla zapojená na čidlo pohybu nebo u vypínačů s doutnavkou. U vypínačů s doutnavkou lze také jako řešení doutnavku odpojit.

Pokud byste potřebovali k led žárovkám přikoupit elektro zboží, rádi Vás uvidíme v našem novém internetovém obchodě www.LTC-elektro.cz, kde koupíte mimo jiné domáci meteostanice, brašny na notebooky, multimetry, led svítilny, satelitní komplety, led vánoční řetězy a další levné elektro.

Zdroj: www.ledtechnics.cz

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ