Jak zastavit průjem?

Jak zastavit průjem?

Sdílejte
Jak zastavit průjem

Jak zastavit průjem?

Průjem se vyznačuje častou stolicí, v řídké až vodnaté konzistenci. Onemocněním sám o sobě není, je pouze příznakem a průvodním jevem některých lehkých chorob, ale zároveň může být známkou, že se v těle děje něco závažnějšího. Normálně se voda z těla vstřebává stěnou tlustého střeva a posléze se změní v klasickou stolici opouštějící těla ve formě pevné hmoty, pokud něco tento proces naruší či jakkoliv urychlí, místo vstřebání odchází tekutina z těla v podobě průjmu.

Typy průjmu

Akutní průjem – ten se objevuje náhle a je krátkodobějšího rázu, maximálně může trvat 4 týdny. Obvykle je příčinou původu virus, bakterie či nevítaný parazit. U některých lidí se může průjem vyskytnout i jako negativní účinek dietního plánu, kdy se při držení diety dopustí nějaké chyby, nebo také nežádoucí účinek při podávání antibiotik a dalších léků. Zvýšený výskyt můžete zaznamenat také při konzumaci potravin, které jsou bohatší na vodu, např. vodní meloun nebo při alergii na některou ze složek potravy či na samotnou potravinu.

Chronický průjem – přetrvává-li průjem déle než 4 týdny, je už nutné tento stav konzultovat s lékařem, který navrhne vyšetření ke zjištění příčiny, neboť u chronického průjmu se může jednat o jakoukoliv organickou příčinu, např. zánět střeva, špatná činnost slinivky, celiakie (což je alergie na lepek, která může podráždit střevní sliznici a vyvolávat průjem), u někoho se může také akutní průjem rozvinout až do chronického. Příčin může být mnoho, důležité je proto rychlé řešení.

Na co dát pozor

Důležité je si uvědomit, že při průjmu neodchází z těla jen velké množství vody, ale také minerální látky jako draslík či sodík, které jsou pro tělo nezbytné. Pokud trvá velká a vodová stolice déle než 24 hodin, tělo se rychle odvodní. Může se také přidat vysoké horečky a zvracení. Pokud není zajištěn dostatečný přísun tekutin, může takový stav pacienta ohrozit i na životě.

Co bychom měli jíst a pít

Vhodné a nevhodné tekutiny

Vzhledem k velkým ztrátám tekutin, je nutné zvýšit jejich příjem. Nejvhodnější je slabý černý čaj, který můžeme při mírnějším průjmu i lehce přisladit, ale pokud to vydržíte, lepší je neslazený. Čaj můžete kombinovat s neperlivými minerálkami, samozřejmě neslazenými a bez příchutě. Oboje by mělo mít pokojovou teplotu, rozhodně nepijte čaj horký, neboť může vyvolávat zvracení. Pijte po malých douškách a často. Zkusit můžete rehydratační iontové roztoky, sice chuťově nejsou nic extra, ale jsou v této situaci vhodné. Zcela nevhodné jsou jakékoliv limonády či mléko, nepijte ani vodu z kohoutku či jakoukoliv stolní s bublinkami.

Doporučená strava

Vedle tekutin je samozřejmě nutné doplňovat energii ve formě potravy, aby nebyl organismus zcela vyčerpaný. Pro začátek je dobré začít suchým pečivem, vhodné jsou rohlíky, housky či veka (pokud budou z předchozího dne, je to ještě lepší než čerstvé). Z vařených jídel, která musíte připravit zcela bez tuku, je vařený rýže, brambory nebo mrkev. Většinou se kombinuje uvařená rýže, do které se přimíchá vařená mrkev. Dále vařené těstoviny, odvar z rýže či mrkve. Dále je tu rýžová kaše, bramborová kaše, suchary či suchý toast. Zkusit můžete i čerstvé ovoce, v tomto případě je vyhovující banán či oloupané jablko. Když se průjem zmírní a udělá se Vám lépe, můžete si dát kousíček libového vařeného masa, nejlépe kuřecího. Můžete zkusit i jiné potraviny, ale jen takové, které neobsahují příliš tuku či mléko. Pamatujte si, že strava nesmí být tučná, ale vydatná.

  • pro vhodnou léčbu průjmu a zároveň správné fungování střevní sliznice, musíte začít s tužší stravou již v průběhu prvních 24 hodin, od chvíle, kdy se u Vás průjem objevil. Na začátku, po dobu zhruba 6 hodin si dávejte pouze tekutiny, teprve poté začněte s lehčí a netučnou stravou, neustále mezitím doplňujte tekutiny a postupně přidejte normální stravu.

Vyhýbejte se potravinám, které nadýmají, dále nejezte nic pečeného či smaženého.

Léčení průjmu léky

Spolu s dostatkem tekutin a dietní stravou, se většinou podávají různé druhy léků, které jsou určeny k léčbě průjmu. Některé jsou volně prodejné v lékárnách, jiné musí předepsat lékař. Vždy, i když si budete kupovat lék sami, zjistěte si jeho vhodnost k určitému typu průběhu Vašeho průjmu. Někdo dá přednost tabletám, jiný třeba lékům rozpustným ve vodě.

Jaké léky se používají?

Adsorbencia – to jsou léky, které na sebe vážou nežádoucí látky a napomáhají jejich vyloučení z těla. Sem patří např. Smecta, což je přírodní čištěný jíl, který má vysokou kapacitu vazby a dokáže se vázat s hlenem sliznice v zažívacím traktu, čímž může účinně chránit sliznici před infekcí a pomáhá s rychlejším uzdravením. Váže i toxické látky, které se v těle produkují díky infekčnímu původu průjmu. Nevstřebává se do těla, ale vyloučíte jí ve stolici.

Střevní desinficiencia – ta jsou schopna účinně desinfikovat střeva a působit na různé střevní mikroby, podávají se jen u průjmů, které byly způsobeny bakterií. Sem patří například Endiaron.

Probiotika – do této kategorie patří Enderol, který se podává při léčbě akutního infekčního průjmu.

Antimotilika – to jsou léky, jež tlumí činnost střev. To je třeba Loperon. Léky z této řady nejsou vhodné pro děti.

Antibiotika – pokud se jedná o těžký průjem, může Vám je lékař předepsat. Typ léku a délka jeho užívání pak záleží pouze na jeho rozhodnutí.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ