Jak poznáte těhotenství – mimčo na cestě

Jak poznáte těhotenství – mimčo na cestě

Sdílejte
Těhotenství

Jak poznáte těhotenství aneb mimčo na cestě

Pro každou ženu je těhotenství nádherným obdobím, kdy v konečné fázi přivede na svět nový život, čímž se jí ten její od základu změní. Ještě předtím se však tělo budoucí matky musí vypořádat se spoustou fyzických a psychických změn.

Těhotenské příznaky

 1. Prsa – hned zpočátku jsou citlivější na dotek, bolestivě natékají, žena v nich cítí pnutí a brnění, některé mají i naběhlé žíly na prsou.
 2. Menstruace – vynechání není spolehlivým příznakem na 100%, ale vždy je každé opoždění či nezvyklá změna v cyklu lepší ověřit těhotenským testem nebo návštěvou gynekologa.
 3. Únava – někdy má žena pocit až smrtelné únavy a zvýšenou potřebu spánku, tělo totiž spotřebovává větší množství energie.
 4. Nevolnosti – nejvíce se objevují mezi 2. – 12. týdnem, zejména pak ranní nevolnosti doprovázené zvracením.
 5. Náladovost – prudké změny nálad, přecitlivělost na různé situace, radost a smích najednou střídá vztek a pláč.
 6. Pocit nafouknutí – žena začne mít pocit, že má obrovské břicho, jako kdyby přibrala pár kil.
 7. Časté močení – to nastává hned zpočátku, kdy se v těle ženy začíná hromadit krev a další tekutiny, postupně chodí stále častěji, neboť rostoucí děloha začne vyvíjet silný tlak na měchýř.

Zvětšováním dělohy, plodu a díky plodové vodě, může rodička nabrat 9 – 15 kg, a to hlavně v 2. polovině těhotenství. Již kolem 9. týdne začnou nevolnosti a změny nálad, zejména častý pláč.

Těhotenství měsíc po měsíci

 • po celý první měsíc je patrná únava, bolest prsou a zvětšující se křivky, začínají nevolnosti, přidává se časté močení a přecitlivělost.
 • ve 2. měsíci se moc změn neděje, pouze se může přibrat na váze, zvýrazňují se pigmentace v obličeji a žena se více potí.
 • 3. měsíc – žena může přibrat 1 – 3 kila, což může být zapříčiněno zavodňováním organismu, včetně zadržování soli v těle, pokud nabere 5 a více kil, pak je nutná změna jídelníčku. Koncem 3. měsíce většinou odezní nevolnosti a nadměrná únava, a také rizikové období pro samovolný potrat.
 • 4. měsíc – pomalu se zvětšuje děloha, začíná se rýsovat těhotenské bříško, na pohled má žena větší prsa, váhový přírůstek je další 1 kg.
 • 5. měsíc – děloha se zvětší až k pupíku, prsa začínají vylučovat kolostrum, což je průhledná tekutina vodové konzistence. Změkčí se dásně, proto jsou náchylné k častějšímu krvácení, což zvyšuje tvorbu kazů. Tvoří se křečové žíly.
 • 6. měsíc – přírůstek váhy jsou další 2 kg, zlepšuje se zažívání, objevují se velké a těžko zvladatelné chutě, tzv. žravost. Těhulka se musí hlídat, jinak bude jako vzducholoď.
 • 7. měsíc – častější močení, tím pádem poruchy spánku, neboť to ženu nutí ve dne i v noci, další přibrání na váze kolem 2 kg. Občas se objeví děložní stahy, které jsou normálním jevem.
 • 8. měsíc – přibírání se zpomalí, vystupuje pupík, zvětšilo se břicho, natahuje se kůže, dítě posílí a začne kopat, ženu můžou bolet žebra a spodek hrudního koše, zároveň jsou častější problémy se spánkem.
 • 9. měsíc – žena si musí hlídat správné držení těla, přírůstek váhy je kolem 2 kil. Zhruba v 36. týdnu sestoupí hlavička plodu do pánve. Klesá děloha, přestává tlačit na okolní orgány, zmírní se pálení žáhy a zadýchávání, naopak se zvýší frekvence močení, více otékají kotníky a hůře se spí. Pro budoucí maminku je v této poslední fázi celého těhotenství nejdůležitější pozitivní naladění, žádný stres a klid, až do samotného porodu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ