Detoxikace organismu – zbavte se jedů z vánočního hodování

Detoxikace organismu – zbavte se jedů z vánočního hodování

Sdílejte
Detoxikace organismu – zbavte se jedů z vánočního hodování

Detoxikace organismu – zbavte se jedů z vánočního hodování

Pročistit tělo po všech těch vánočních dobrotách je základ, abychom se cítili lépe a získali znovu zpět potřebnou energii, neboť trávení tolika nezdravých jídel bylo pro náš organismus značně vyčerpávající. Řízky, salát, chlebíčky, jednohubky, cukroví, dezerty a další podobné chuťovky, plné surovin, které našemu zdraví nijak neprospívají.

Tím nejlepším způsobem jak detoxikovat, je úprava jídelníčku a pitný režim. Zároveň můžete použít některé potravinové doplňky, které se k tomuto účelu skvěle hodí.

Na co se připravit?

Počítejte s tím, že jakmile se pustíte do detoxikace, může dojít k navýšení produkce moče, proto je nutné, abyste dostatečně pili, také se u Vás objeví průjem a vyskytnout se může i vyrážka na kůži. Častým průvodním jevem je rýma, bolesti hlavy, zvýšená teplota, únava a také nepříliš voňavý pot. Nemusíte se však stresovat, všechny tyto potíže brzy zmizí.

Detoxikace chce čas, proto je důležité, abyste po dobu jejího trvání nezanášeli organismus dalšími škodlivými látkami, zejména stravou. Čím déle jste přijímali nezdravou stravu, tím delší bude Vaše očista.

Co je základ?

Nejvýznamnější je pro čištění organismu voda, která z něj tvoří 70%. Vyšší příjem vody (neperlivé) je velkým pomocníkem při odstraňování toxických látek prostřednictvím ledvin. Voda je také významným rozpouštědlem. Nesmíte však hned drasticky navýšit příjem tekutin, protože byste značně přetížili ledviny i krevní oběh. Navyšování musí probíhat postupně a pomalu. Není to o tom vypít najednou celý litr, ale třeba jednu skleničku vody každou půl hodinu. To už pak záleží na Vás.

  • Rozhodně se vyvarujte těch nápojů, které by Vás ještě více odvodňovaly, tzn. alkohol a všechny nápoje, v nichž je obsažen kofein.
  • Dodejte tělu antioxidanty – selen, vitamin C, vitamin E, zinek a betakaroten.

Nejlepšími antioxidanty jsou bezesporu ty přírodní, proto byste měli na jídelníček zařadit třeba kakaové boby, červené víno, burské oříšky, sóju a zeleninu. Samozřejmě i tady platí všeho s mírou. Spousta lidí si zvyklo také na potravinové doplňky, v nichž jsou antioxidanty rovněž obsaženy.

Co rozhodně zařadit na jídelníček

Mladý ječmen – díky vysokému obsahu vlákniny má pozitivní vliv na naše střeva.

Lněné semínko – vedle detoxikace, ještě snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Kysané zelí – je bohaté na důležité živiny a vitaminy

Jogurty – nejlepší jsou ty zakysané, které obsahují probiotické kultury, jež jsou nutné pro správné fungování naší střevní mikroflóry.

Jakmile máte vyřešenu detoxikaci střev, je nutné také detoxikovat játra, jež můžete klidně posilovat díky odvarům z bylinek.

Jaké bylinky jsou vhodné pro játra?

  • zeměžluč
  • ostropestřec mariánský
  • měsíček lékařský
  • kořen pampelišky
  • kořen hořce žlutého
  • vlaštovičník
  • extrakt z petržele a červené řepy

Rozhodně se vyvarujte jídlům jako uzeniny, bílé pečivo, přemíra soli, cukr, ochucené mléčné výrobky a sycené nápoje. Zařaďte čerstvé ovoce a zeleninu v syrovém stavu, dále pak luštěniny, celozrnné produkty, sójové produkty a rostlinné tuky.

Zkuste třeba připravit zeleninové saláty, do kterých zkombinujte zelí, mrkev, červenou řepu, batáty, brokolici a růžičkovou kapustu. Můžete si také vyrobit zeleninovou či ovocnou šťávu, či smíchat ovoce se zeleninou dohromady. Každá taková čerstvá šťáva je nejen vitaminovou bombou, ale zároveň velkým krokem k detoxikaci.

Potravinové doplňky

Na trhu se těchto doplňků objevuje celá řada, nejlepší jsou však ty, obsahující látky, jež na sebe vážou toxické látky a těžké kovy. Mezi tyto produkty patří například extrakt ostropestřce mariánského, který pomáhá při detoxikaci jater, vyráběny firmou Walmark, dále ES Bio Chlorella, což je sladkovodní řasa bohatá na spoustu vitaminů a minerálů, ale také je nápomocná při šetrné detoxikaci.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ